איך יעבור ליל הסדר ממש בסדר
 

בערב ליל הסדר יש הרגשה מיוחדת באוויר וזו הזדמנות נהדרת לפגוש את כל בני המשפחה שעם חלקם אולי לא התראינו זמן  רב,להשלים פערים, לשמוע חוויות, לאכול וליהנות.

אך עבור הורים לילדים צעירים בעיקר, זה יכול להראות אחרת לגמרי
:להלן כמה טיפים בסדר כרונולוגי שיסייעו להבין איך ניתן לצלוח את ארוחת החג

 

 מה עושים לפני ?
 

 • הכנה מראש - לשתף את הילדים היכן אנחנו מתארחים, מי יהיה שם, עם מי
  יוכלו לשחק, כמה זמן נתארח שם, מה יהיה סדר הערב ועוד. הכנה מראש
  מאפשרת לילדים ביטחון ועוזרת להם להסתגל מהר יותר.
  עם ילדים מגיל 5 אפשר להחליט על איזה סימן מוסכם ביניכם כאשר אתם רוצים
  להעביר להם מסר במהלך הערב. "שפה סודית" בין ההורה לילד מאוד מעודדת
  לשיתוף פעולה.

   

 • להגיע מוכנים – כיוון שארוחות החג הן לרוב בשעות מאוחרות מהרגיל,
  כדאי לדאוג שהילדים יספיקו לנח בשעות הצהריים כך שיצליחו להחזיק מעמד
  וכן לתת להם לפני משהו קל לאכול כדי שלא יגיעו מורעבים. כדאי לשתף מראש
  על הברכות שיש ולהתאמן איתם על השירים.

   

 • לקחת אתכם - מומלץ להביא איתכם כמה משחקים מהבית שהילד בוחר,
  בגדי החלפה לזמן הארוחה, אגדות יצירה שניתן לצבוע על השולחן ופיג'מה
  להחלפה לפני היציאה חזרה הביתה למקרה שיירדם ברכב.


  מה עושים כשמגיעים ?

   

 • שעת ההגעה - השתדלו להגיע מוקדם כך שלילד לא תהיה תחושה של המולה כאשר אתם נכנסים ואז תמצאו אותו דבוק אליכם. בעיקר מומלץ לעשות זאת עם ילדים מעט מופנמים שלא מרגישים בנח באירועים גדולים ומסיבות.
   

 • זמן אישי – ממש כשמגיעים ולאחר שאמרנו שלום לכולם, במקום לנסות להשלים פערים עם שאר האורחים דווקא תקדישו לילד מיוזמתכם כמה דקות למשחק או פעילות משותפת, זה יגרום לו להשתחרר ולהרגיש יותר בנח וכך גם ישחרר אתכם מהר לקרובי המשפחה האחרים.
   

 • וותרו על נימוסים  - נכון, חשוב לנו שהילדים שלנו ינהגו בנימוס, אך עשו לעצמכם טובה ותשאירו את זה ליום יום, כי לנסות לעשות זאת בכוח וגם בנוכחות קהל פשוט לא יצליח. על כן, לא צריך להכריח את הילד לנשק את כל הדודות, לאכול בצורה מנומסת או להתרגש אם הוא מעט מרעיש או קופץ.

  מה עושים במהלך הערב והארוחה ?

   

 • התאמת ציפיות – ככל שתנמיכו ותתאימו את הציפיות כך מובטח לכן ערב נעים יותר, מלווה במינימום מאבקים. אל תצפו מילד צעיר לשבת במהלך כל הארוחה או לחילופין לאכול בצורה מנומסת בסכין ומזלג מבלי ללכלך סביבו ובאופן כללי אל תצפו לכך שיהיה מושלם. דווקא בזמנים בהם הילדים מתרגשים, פוגשים עוד אנשים הם עלולים להתנהג בשובבות.
   

 • מקום ישיבה – כדאי לאפשר לילד לשבת במיקום שלא יפריע לאחרים במקרה שיצטרך לקום מהשולחן לשירותים, לשטוף ידיים או סתם אם לא מסוגל עוד לשבת.
   

 • לחלק תפקידים – מומלץ לשתף את הילדים בהכנת השולחן, הגשת האוכל הקר, סיוע בפינוי השולחן או למנות אותם אחראים להכנת החלק האומנותי שלאחר הארוחה. כך זה יאפשר תעסוקה חיובית ויהיה קל יותר לגיוס לשיתוף פעולה לדברים אחרים במהלך הערב.
   

 • לזהות את נקודת האל חזור -  אם אתם מרגישים שהילדים כבר מיצו, שהם עייפים ומתחילים לנדנד, עדיף לארוז את עצמכם ולעזוב, גם אם השעה מוקדמת יחסית, כי מכאן הערב עלול רק להידרדר... 
   

 • לזכור שבאנו ליהנות – חשוב לזכור את המטרה המקורית של ההתכנסות: לבלות יחד וליהנות! תבואו מכוונים למטרה הזו, שחררו מעט את "החבל" לילדים ואל תתנו לדברים הקטנים להוציא אתכם משלוותכם
   

      בברכת חג שמיייח וחופשה נעימה!

 

 

 

ארוחה משפחתית.jpg

press to zoom

press to zoom
1/2